Misją strategii innowacji jest podniesienie konkurencyjności regionu oraz tworzenie nowych, stałych miejsc pracy poprzez zwiększenie zdolności przedsiębiorstw i podmiotów naukowo-badawczych do innowacyjności, absorpcji i inicjowania nowoczesnych technologii. Głównym celem strategii innowacji jest zbudowanie trwałego partnerstwa między przemysłem, instytucjami z otoczenia biznesu, jednostkami naukowo-badawczymi, administracją rządową oraz wytyczenie kierunków działań prowadzących do zdynamizowania rozwoju innowacji w regionie.
Dla opracowania RSI powołano Konsorcjum, które powstało na mocy umowy z 12 grudnia 2002 roku. W jego skład weszło 11 jednostek: Politechnika świętokrzyska, Wyższa Szkoła Ekonomii i Administracji, Wyższa Szkoła Zarządzania Gospodarką Regionalną i Turystyką, Świętokrzyskie Centrum Innowacji i Transferu Technologii Sp. z o.o., Staropolska Izba Przemysłowo-Handlowa, Agencja Rozwoju Lokalnego S.A. w Ostrowcu Świętokrzyskim, Fundacja im. Stanisława Staszica, Fundacja Busko-Zdrój, Świętokrzyskie Centrum Onkologii, EPRD Biuro Polityki gospodarczej i Rozwoju Regionalnego oraz Ośrodek Promowania Przedsiębiorczości w Sandomierzu.
W dalszej części prac skład Konsorcjum powiększył się o Akademię Świętokrzyską oraz Wyższą Szkołę Handlową w Kielcach.
Opracowanie RSI jest finansowane przez Komitet Badań Naukowych (Na podstawie art. 15 ust. 5 i 8 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o Komitecie Badań Naukowych (Dz. U. z 2001 r. nr 33, poz. 389) oraz rozporządzenia Przewodniczącego KBN z dnia 30 listopada 2001 r. w sprawie kryteriów i trybu przyznawania i rozliczania środków finansowych ustalanych w budżecie na naukę (Dz.U. z 2001 r. nr. 146, poz. 1642).
Decyzją Nr 03292/C.RSI-6/2003 z 26.03.2003 r. przyznano dla Województwa Świętokrzyskiego środki finansowe w kwocie 250 000 złotych na dofinansowanie badań stosowanych i prac rozwojowych realizowanych w ramach projektu celowego Nr 6 RSI 2003 C/05999 pod nazwą Regionalna Strategia Innowacji dla Województwa Świętokrzyskiego) i Urząd marszałkowski.
Marszałek Województwa Świętokrzyskiego powołał Komitet Sterujący do nadzorowania realizacji projektu oraz poprawności i skuteczności Jednostki Wiodącej i Konsorcjum. Rolę jednostki Wiodącej pełni Politechnika Świętokrzyska w Kielcach. Jest ona odpowiedzialna za podpisywanie subkontraktów podmiotami lub ekspertami odpowiedzialnymi za realizację poszczególnych zadań, związanych z realizacją RSI. Sprawuje ona również nad merytorycznym przebiegiem prac i gospodarowaniem funduszami przydzielonymi na RSI.
Dla potrzeb poprawnej realizacji projektu oraz wdrażania działań wynikających z Regionalnej Strategii Innowacji powołano 8 grup roboczych, zgodnie z następującymi dziedzinami:
1. Przemysł
2. Przetwórstwo
3. Budownictwo
4. Ochrona Środowiska
5. ICT (information communication technologies)
6. Otoczenie biznesu
7. Nauka, edukacja i badania
8. Turystyka, Agroturystyka i Leczenie Uzdrowiskowe
Wszelkie dodatkowe informacje oraz wgląd w dokumenty związane z realizacją RSI dostępne są w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.
K O N T A K T
URZĄD MARSZAŁKOWSKI
Departament Rozwoju Regionalnego
OODZIAŁ ROZWOJU PRZEDSIĘBIORCZOŚCI I INWESTYCJI
Al. IX Wieków Kielc 3
25-516 KIELCE
budynek C2, pok. 248
godz. 7.30-15.30
tel. (041) 342-15-76
fax: (041) 362-55-99
Anna Grzela
anna.grzela@sejmik.kielce.pl